Většina lidí dnes investuje s cílem navýšit kupní sílu peněz (zbohatnout). Ovšem cílem každého investora není v první řadě zbohatnutí, ale ochránit kupní sílu peněz proti inflaci. Inflace je právě největším nepřítelem investora. Stejně kapitolu o inflaci nazval Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor z roku 1949.
Jednoduchý příklad. Střadatel měl počátkem roku 2020 na svém účtu 1,000.000 Kč. V daném roce byla inflace 3,2 %. Na konci daného roku měl tedy 969.000 Kč. V roce 2021 byla inflace už 3,8 % a kupní síla dále klesla na 934.000 Kč. Třetí rok se inflace zvýšila na 18 % a kupní síla daného 1 milionu Kč poklesla už na 791.000 Kč. I když nominálně měl na účtu stále 1,000.000 Kč, tak jeho kupní síla klesla o téměř 21 %.
Jak napsali ve své knize Peníze a Vy autoři Tepper, Kápl: „Každý, kdo má nějaké peníze, musí na svých zádech cítit odporně horký a vlhký dech inflace a v hlavě se mu neustále vynořuje neodbytná otázka: stíhám se svými výnosy alespoň tempo inflace?“ A právě termín peněžní iluze odkazuje na tendenci myslet spíše v pojmech nominálních než reálných.
Proto našim prvním cílem je ochránit peníze klientů proti inflaci a teprve dlouhodobě tuto hodnotu budovat. Krátkodobě tedy využíváme dnes repo fondy, ve střednědobém horizontu dluhopisové portfolio a nad 5 let individuálně sestavené portfolio s využitím dluhopisů, nemovitostí a akcií.